Strona główna » Jak i czym płacić na wakacjach za granicą? 5 praktycznych porad

Jak i czym płacić na wakacjach za granicą? 5 praktycznych porad

Planując wakacje za granicą, warto zadbać nie tylko o dokładne zapakowanie bagażu, ale również o płatności, których nie unikniemy podczas urlopu. Podobnie, jak w przypadku płatności krajowych, także za granicą można płacić zarówno gotówkowo, jak i bezgotówkowo. Jak płacić na wakacjach, aby cieszyć się wyjazdem, a nie obawiać niepotrzebnych wydatków?

1. Zawsze miej przy sobie gotówkę w wybranej walucie

Choć obecnie wyjątkowo popularne są płatności bezgotówkowe, zabranie ze sobą karty płatniczej nie rozwiąże kwestii płatności w wielu miejscach. Na lokalnych bazarach, straganach z pamiątkami, a często także w wielu niewielkich sklepikach kartą nie zapłacimy. Przyda się więc w portfelu niewielka ilość gotówki – kwotę warto dostosować do czasu wakacji. Na kilka dni zabieramy mniej, na kilkutygodniowe wakacje – zdecydowanie więcej. Jeśli wybierasz się do kraju, w którym obowiązuje popularna waluta, jak euro, dolary czy franki, dobrze jest wymienić ją przed wyjazdem w kantorze internetowym. Kantory online są tańszą opcją niż te stacjonarne – wymieniają pieniądze po bardziej korzystnym dla klienta kursie. Jeśli jednak jedziesz w bardziej egzotyczne miejsce, dobrze jest mieć ze sobą dolary lub euro, a na lokalną gotówkę wymienić ją w kantorze, który znajdziemy u celu podróży.

2. Karta złotówkowa to ostateczność

Jadąc na zagraniczne wakacje, można zabrać ze sobą kartę bankową, której używamy do codziennych płatności. Przed wyjazdem dobrze jest jednak dopilnować, by w aplikacji bankowej czy w bankowości elektronicznej włączyć opcję płatności poza krajem. Karta złotówkowa sprawdza się najlepiej podczas krótkich, kilkudniowych wyjazdów. Trzeba bowiem pamiętać, że płatności w obcej walucie będą ulegały przewalutowaniu i to po kursie bankowym, który jest mniej korzystny niż kursy w kantorach. Drożej będzie także ze względu na prowizje, które banki pobierają przy przewalutowaniu transakcji. Koszty to najczęściej kilka czy kilkanaście złotych przy niewielkich płatnościach, jeśli jednak będziemy płacić kartą codziennie w różnych miejscach, może się okazać, że urośnie spora kwota. Kilkudniowy wyjazd z płatnościami kartą złotówkową nie spowoduje potężnych kosztów dodatkowych, jednak jadąc na kilkutygodniowe wakacje zdecydowanie lepiej jest szukać innych rozwiązań.

3. Karta walutowa w podróży do jednego kraju

Płatności bezgotówkowe za granicą są korzystne, jeśli będziemy ich dokonywać w lokalnej walucie. Dlatego też świetnym rozwiązaniem jest karta walutowa do subkonta w wybranej walucie. Takie rozwiązanie znajdziemy w wielu polskich bankach. Otwierając subkonto, należy zasilić je wybraną walutą, najlepiej wymieniając złotówki w kantorze internetowym. Płatności kartą walutową nie generują dodatkowych kosztów, jak ma to miejsce w przypadku karty złotówkowej. Taka opcja dobrze sprawdzi się, gdy jedziemy do któregoś z krajów europejskich, w których obowiązuje euro, lub do USA czy Szwajcarii, w których obowiązują popularne waluty. Jeśli ktoś planuje podróż po kilku krajach, w których waluty się różnią, warto natomiast skorzystać z karty wielowalutowej.

4. Karta wielowalutowa obsłuży wiele transakcji

Karta wielowalutowa pod wieloma względami jest podobna do karty walutowej, jednak dzięki niej można korzystać jednocześnie z transakcji w różnych walutach, bez konieczności otwierania kilku kont walutowych i posiadania takiej samej ilości kart w obcych walutach. Zanim wybierzemy konkretną ofertę karty wielowalutowej, warto jednak sprawdzić, w jakich walutach rozliczane są transakcje – im jest ich więcej, tym lepiej i wygodniej dla przyszłego użytkownika.

5. Aplikacje dla płatności bezgotówkowych

Choć płatność kartą jest obecnie najpopularniejszą alternatywą dla płatności gotówkowych, na rynku usług finansowych doskonale radzą sobie także inne rozwiązania, które ułatwiają życie podczas płatności zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród najchętniej wybieranych są obecnie aplikacje Google Pay lub Apple Pay, które umożliwiają płacenie przy użyciu telefonu czy smatrwatcha. Jeśli ktoś na co dzień w kraju korzysta z takich płatności, równie dobrze może wybrać je na zagraniczne wakacje. Warto jednak sprawdzić, jak wyglądają opłaty za płatności zagraniczne, a także – jeszcze przed wyjazdem – odblokować w aplikacji możliwość płacenia za granicą. Jeśli planujemy za granicą płacić telefonem czy smartwatchem, warto mieć w zanadrzu inną, alternatywną metodę płatności. Wystarczy bowiem, że telefon się rozładuje lub będziemy mieć z nim jakikolwiek problem, aby nie móc korzystać z wygodnych płatności smartfonem.

Autorka: Anna Banaszkiewicz

Fot. stevepb, pixabay.com